Opublikowany przez: Sonia.M 2018-03-02 15:30:33
Autor zdjęcia/źródło: Urlop menstruacyjny, bolesne miesiączki; Zaprojektowane przez Freepik
Niestety bolesne miesiączki są często lekceważone nawet przez lekarzy. Przecież to taka „kobieca przypadłość” – każda z nas co miesiąc musi przez to przejść. Jednak silnych bólów miesiączkowych nie należy bagatelizować. Mogą być objawem endometriozy, przewlekłej choroby grożącej m.in. niepłodnością. Również kobiety nie cierpiące na żadne schorzenia, z powodu silnych objawów menstruacji – mogą nie być zdolne do normalnego funkcjonowania.
W takiej sytuacji, m.in w Japonii, Tajwanie i Indonezji kobiety mogą skorzystać z urlopu menstruacyjnego. W Polsce, panie cierpiące z powodu silnego krwawienia miesiączkowego i bólów mogą jedynie wykorzystać urlop przyznawany przy umowie o pracę. Reszta kobiet, zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych, musi zaopatrzyć się w tabletki przeciwbólowe i udać do pracy lub pozostać w domu i stracić dniówkę. Wielu ginekologów jest zdania, że płatne urlopy menstruacyjne powinny być normą, ponieważ wpłynęłyby pozytywnie na zdrowie i samopoczucie kobiet.
Wielu kobietom nie pomagają dostępne środki przeciwbólowe i stosowany powszechnie na bóle menstruacyjne ibuprofen. U 20 proc. pań dolegliwości miesiączkowe są tak silne, że mają problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Profesor na Wydziale Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego z University College London – John Guillebaud przeprowadził badania, z których wynika, że skurcze podbrzusza mogą być równie bolesne, co zawał serca.
Każda z nas przechodzi okres inaczej, mniej lub bardziej boleśnie... Czy w takim razie wszystkim paniom powinien przysługiwać urlop menstruacyjny? Pracodawcy z pewnością nie byliby zadowoleni z takiego rozwiązania, ponieważ narażałoby to firmy na straty. Pojawiają się również głosy, iż prawo do urlopu w czasie miesiączki utrudniłoby jeszcze bardziej sytuację kobiet na rynku pracy. Spotkałyśmy się z podzielonymi opiniami na ten temat – w dyskusjach niektóre panie odbierają pomysł wprowadzenia urlopów menstruacyjnych jako ukłon w ich stronę, inne wręcz jako przejaw seksizmu.
TAK |
|
62,5% |
NIE |
|
37,5% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.